دکتر سهیلا طاهری

متخصص پوست و مو


کلینیک یاس

آدرس مطب

ویتامین های دوستدار پوست شما

کمبود ویتامین A :
کمبود ویتامین A منجر به خشکی مخاط چشم ، کراتوزهای اطراف پیازهای مو و خشکی منتشر و شدید پوست می شود. مصرف بیش از حد ویتامین A هم ممکن است منجر به مسمومیت با این ویتامین شود که با علائمی مثل بی اشتهایی ، بی حالی شدید ، کاهش وزن و ریزش موی منتشر و پوسته ریزی و خشن شدن پوست مشخص می شود. لب های خشک و ترک خورده هم از علائم مسمومیت با این ویتامین است .

کمبود ویتامین B3 یا نیاسین :
کمبود این ویتامین منجر به بیماری پلاگر می شود که با علائم درماتیت، اسهال و دمانس ( زوال عقل ) مشخص می شود. پلاگر در الکلی های مزمن و بیماری های شدید دستگاه گوارش و یا افراد مبتلا به بیماری های روانی شدید ممکن است دیده شود.

کمبود ویتامین C :
چون بدن ما قادر به ساختن این ویتامین نیست حتما باید از منابع خارجی تأمین شود. در مناطقی که دسترسی به میوه و سبزی تازه محدود است و یا سوءتغذیه بارز وجود دارد دیده میشود. معتادین به الکل، کودکان دچار سوء تغذیه، سالمندانی که تنها زندگی می کنند و حتی نوجوانانی که فقط غذاهای آماده بدون میوه و سبزی تازه مصرف می کنند ممکن است دچار بیماری کمبود ویتامین C یا اسکوروی شوند. موهای کزخورده و برجستگی های اطراف پیازهای مو در بازو و پشت و پاها ممکن است اولین علامت این بیماری باشد. بعدا خونریزی اطراف پیازهای مو، خونریزی لثه و بینی و التهاب دهان ایجاد می شود.

کمبود آهن :
حدود 2 بیلیون نفر در دنیا از کمبود آهن رنج می برند. علائم کمبود آهن به صورت خستگی، تپش قلب، سوزش زبان، صاف شدن زبان، التهاب گوشه های دهان، ناخن های قاشقی و خارش منتشر و ریزش مو تظاهر می کند.

کمبود روی :
مثل کمبود آهن یک مشکل جهانی است و در کشورهای در حال توسعه شایع تر است. در موارد سوء تغذیه شدید و بیماری های شدید دستگاه گوارش دیده می شود. ریزش موها، اسهال، اختلال رشد و ضایعات پوستی به صورت پوسته ریزی و تاول های ریز اطراف دهان و مقعد و کف دست و پا در کودکان از علائم کمبود روی است. ریزش موی سر و اختلال رشد ناخن در کمبود روی ایجاد می شود.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان بزرگمهر اول هشت بهشت غربی، مجتمع فدک، واحد 401
تلفن : 32665291 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیاپلیکیشن دکترسهیلاطاهریوبسایت کلینیک یاسخدمات مطبگالریلیست موضوعی مقالاتلیپوماتیکهایفوتراپیپیوند موفیلرهامزوتراپیمراقبت های پوستمراقبت های موسیگار و عوارض پوستیزگیل تناسلی و درمانبیماری های منتقله جنسیهمه چیز درباره رنگ موواریس و درمانکاربرد های بوتاکسدرماپندانستنیهای کوتاه اما مفیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانخدمات ویژهلیزرها