دکتر سهیلا طاهری

متخصص پوست و مو


کلینیک یاس

آدرس مطب

پوست شما چگونه تغذیه می شود ؟

مکملها :
مکمل های تغذیه ای در مواردی که فرد دچار سوء تغذیه و کمبود ریزمغذی ها و املاح باشد مفید هستند و شواهد محکمی وجود ندارد که نشان دهد که مکمل ها بر رشد پوست ، مو ، یا ناخن نرمال تأثیری دارند. به علاوه خطر سمیت دزهای بالای ویتامین ها را نیز باید مدنظر داشت.

فرآورده های موضعی :
فرآورده های موضعی مواد مغذی را سریعتر و راحتتر به پوست می رسانند. اما از آنجا که سلول های پوست و مو و ناخن تغذیه خود را از طریق عروق خونی پوست انجام می دهند، با مالیدن ترکیباتی مثل آنتی اکسیدان ها ، امینواسیدها ، کلاژن ، الاستین و ریبونوکلئیک اسید روی پوست چندان به لایه ی پایینی پوست نفوذ نمی کنند و یا آنقدر روی پوست نمی ماند که بتواند اثر طولانی مدتی ایجاد کند.

حتی بهترین ترکیبات موضعی روی سلول های سطحی پوست تأثیر می گذارند و با ریختن این لایه سطحی تأثیرشان از بین می رود. علیرغم تمام این محدودیت ها، اثرات ترکیبات موضعی حاوی آنتی اکسیدان هنوز هم مصرف آن ها را سودمند می کند. به عنوان مثال ویتامین E در لایه شاخی پوست ذخیره می شود و اولین لایه دفاعی آنتی اکسیدانی را می سازد و به علاوه برغشای سلولی هم اثرات محافظتی دارد. ویتامین C و E رطوبت پوست را بهبود می بخشد و اثر ضد رادیکال های آزاد دارند.

سبک زندگی :
از آن جایی که تغذیه پوست عمدتا از داخل بدن صورت می گیرد، تحت تأثیر دو عامل عمده است: فاکتورهای ژنتیکی و فاکتورهای محیطی. فاکتورهای ژنتیکی قابل تغییر نیست اما یک فرد می تواند از طریق انتخاب سبک زندگی سالم از جمله استراحت کافی و اجتناب از تنش های روحی سلامت پوست خود را تأمین کند.

رژیم غذایی :
تغییرات مثبت در رژیم غذایی در طی چند هفته می تواند تغییرات مثبت روی پوست ایجاد کند. ماهی و سبزیجات سبز و زرد سرشار از ویتامین E هستند و بر رشد کراتینوسیت ها مؤثر هستند.مرکبات ویتامین C فراوان دارند و اثر آرامبخش بر پوست دارند. هندوانه و خربزه سرشار از آب هستند. مجموعا رژیم سرشار از سبزیجات، میوه ها، مغزها، ماهی و آب می تواند سلامت و شادابی پوست را تأمین کند.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان بزرگمهر اول هشت بهشت غربی، مجتمع فدک، واحد 401
تلفن : 32665291 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیاپلیکیشن دکترسهیلاطاهریوبسایت کلینیک یاسخدمات مطبگالریلیست موضوعی مقالاتلیپوماتیکهایفوتراپیپیوند موفیلرهامزوتراپیمراقبت های پوستمراقبت های موسیگار و عوارض پوستیزگیل تناسلی و درمانبیماری های منتقله جنسیهمه چیز درباره رنگ موواریس و درمانکاربرد های بوتاکسدرماپندانستنیهای کوتاه اما مفیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانخدمات ویژهلیزرها