دکتر سهیلا طاهری

متخصص پوست و مو


کلینیک یاس

آدرس مطب

دانستنی های واریس

واریس چیست ؟
وریدهای واریسی وریدهای سطحی غیرطبیعی بزرگ و متورمی هستند که معمولا در ران و ساق پا دیده می شود. در اکثر موارد، این رگهای بزرگ سطحی باعث ایجاد ظاهری نازیبا می شوند. این وریدها به وریدهای عمقی تر پا متصل شده و نقش کوچکی در انتقال خون به قلب را بازی کند. این وریدها در دهه 3 و 4 زندگی برجسته تر می شوند. این مسأله در زنان شایع تر است.

در رگهای واریسی چه رخ می دهد ؟
در اکثر موارد، وضعیت رگ های واریسی با گذشت زمان بدتر می شود. رگ های واریسی در آغاز برجسته و متورم می شوند و با گذشت زمان حالت پیچ خورده پیدا می کنند و منجر به درد و خارش موضعی می شوند . در این مرحله بسیار بعید است که آن ها خود به خود و بدون هیچ درمانی برطرف شوند.

چه چیزی باعث واریس می شود ؟
علت واریس ناشناخته است، اما قطعا به افزایش فشار خون در رگ ها مربوط می شود . در وریدها دریچه هایی وجود دارد که مانع از برگشت جریان خون به پاها می شود و جریان خون را به سمت قلب هدایت می کند. هنگامی که این دریچه ها آسیب دیده یا معیوب باشد، در اثر برگشت جریان خون به عقب وریدها متورم می شوند.

چه کسانی مستعد واریس هستند ؟
حاملگی، چاقی، ایستادن طولانی مدت و تروما از جمله شرایطی است که می تواند منجر به تخریب رگ ها شود . وریدهای واریسی در زنان شایع تر است که علت آن هورمون جنسی زنانه یا همان استروژن است.

علائم واریس چیست ؟
گذشته از ظاهر غیرجذاب، رگ های واریسی باعث ایجاد درد، احساس سنگینی یا خستگی در پا.می شوند.اکثر افراد مبتلا از درد پا در پایان روز شکایت دارند. اغلب علایم بالینی پس از ایستادن طولانی مدت بدتر می شود و ممکن است شامل احساس خستگی، سنگینی، درد، سوزش، تپش، خارش، گرفتگی و بی قراری در پاها باشد.با گذشت زمان ، تیرگی یا هیپرپیگمانتاسیون در اطراف مچ پا یکی از ویژگی های شایع رگ های واریسی است. بواسیر همان رگهای واریسی در ناحیه رکتوم است. وریدهای واریسی باعث درد مفاصل و یا کاهش جریان خون در پاها نمی شود.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان بزرگمهر اول هشت بهشت غربی، مجتمع فدک، واحد 401
تلفن : 32665291 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیاپلیکیشن دکترسهیلاطاهریوبسایت کلینیک یاسخدمات مطبگالریلیست موضوعی مقالاتلیپوماتیکهایفوتراپیپیوند موفیلرهامزوتراپیمراقبت های پوستمراقبت های موسیگار و عوارض پوستیزگیل تناسلی و درمانبیماری های منتقله جنسیهمه چیز درباره رنگ موواریس و درمانکاربرد های بوتاکسدرماپندانستنیهای کوتاه اما مفیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانخدمات ویژهلیزرها