دکتر سهیلا طاهری

متخصص پوست و مو


کلینیک یاس

آدرس مطب

تمیز کردن پوست

شستشو ، مواد خارجی که منافذ پوست را مسدود می کنند پاک کرده و جریان خون پوست را تحریک می کند. شوینده های متنوعی مثل صابون، لوسیون، ژل شستشو و شامپو بدن و.... در بازار وجود دارند. اما انتخاب نوع ماده شوینده به تیپ پوستی، محیط زندگی فرد و طرز آرایش صورت بستگی دارد. شستشوی ساده با آب و صابون مواردی مثل تعریق، باکتری ها، چربی و آلودگی را ازپوست پاک می کند.در پوست های حساس و خشک، صابون های چرب تر حاوی کره کاکائو و لانولین و کلد کرم مفید است. صابون های شفاف حاوی گلیسیرین هم برای پوست های خشک مناسب است.افرادی که در آب وهوای سخت مثل مناطق دارای بادهای شدید یا رطوبت کم زندگی می کنند فرمول های مخصوص پوست های خشک و حساس را نیاز دارند.افرادی که از لوازم آرایشی ضد آب استفاده می کنند باید ازشوینده های کرم دار استفاده کنند. چون محتویات محلول در چربی این مواد آرایشی فقط با پاک کننده های چرب تمیز می شود.در بیشتر مواقع روش مؤثر پاک کردن آرایش استفاده از پاک کننده کرم دار و سپس شستشو با آب و صابون می باشد. صابون های سنتتیک اخیرا وارد بازار شده اند که از پاک کننده های سنتتیک تشکیل شده اند و ملایم ترهستند و کمتر باعث خشک شدن پوست می شوند.

از خصوصیات یک شوینده مناسب :
PH نرمال پوست تقریبا 5/5 است. بیشترصابون های طبیعی که حاوی سورفاکتانت هستند حالت قلیایی دارند (PH9-10) وPH پوست را (هرچند گذرا) قلیایی می کنند.صابون های سنتتیک جدید PH تقریبا خنثی دارند (زیر 7) بنابراین به PH نرمال پوست نزدیک تر هستند.مجموعا پایین نگه داشتن PH پوست سلامت آن راتأمین می کند و فلور مقیم پوست را حفظ می کند و احتمال تحریک پوست را کم می کند.مطالعات جدید نشان داده که یک صابون سنتتیک در بین 18 شوینده دیگرکمترین اثر تحریک کنندگی پوست را داشته است. البته شواهد کافی وجود ندارد که بقیه صابون ها برای پوست نرمال مضر باشد (هر چند اثر تحریک کنندگی شان بیشتر باشد) آنچه باید به آن توجه داشت این است که حتی خود آب هم به طور گذرا PH پوست را افزایش می دهد. در مجموع شوینده ها با PH خنثی انتخاب مناسبی برای شستشو خواهد بود.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان بزرگمهر اول هشت بهشت غربی، مجتمع فدک، واحد 401
تلفن : 32665291 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیاپلیکیشن دکترسهیلاطاهریوبسایت کلینیک یاسخدمات مطبگالریلیست موضوعی مقالاتلیپوماتیکهایفوتراپیپیوند موفیلرهامزوتراپیمراقبت های پوستمراقبت های موسیگار و عوارض پوستیزگیل تناسلی و درمانبیماری های منتقله جنسیهمه چیز درباره رنگ موواریس و درمانکاربرد های بوتاکسدرماپندانستنیهای کوتاه اما مفیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانخدمات ویژهلیزرها