دکتر سهیلا طاهری

متخصص پوست و مو


کلینیک یاس

آدرس مطب

چگونه پس از لیزر موهای زائد از پوست خود مراقبت کنید؟

پوست بزرگترین عضو بدن انسان است. پوست سد دفاعی بدن در برابر اشعه ی فرابنفش خورشید، میکروب ها و دیگر عوامل مهاجم در محیط است. اگرچه پوست تقریبا مقاوم است، اما هنگامی که تصمیم به انجام لیزر یا IPL برای حذف موهای زائد دارید به مراقبت بیشتری نیازمند است.

لیزر موهای زائد به عنوان یک روش سریع،محبوب و دائمی برای از بین بردن موهای زائد بدن است و برای کسانی مناسب است که دیگر تمایل به انجام اپیلاسیون ندارند. در این روش فولیکول های مو توسط اشعه لیزر نابود می شوند. لیزر برای درمان مناطق وسیعی از پوست مناسب است و ترجیحا در پوست های روشن با موهای تیره مؤثرتر است. بعد از انجام لیزر محل مورد نظر دردناک و قرمز می شود بنابراین در این مرحله پوست نیاز به مراقبت دارد. در ادامه مراقبت های بعد از لیزر ذکر می شود.

- حتما باید از کرم ضدآفتاب استفاده کنید زیرا پوست بعد از لیزر بسیار آسیب پذیر شده و در مقابل نور مستقیم خورشید تمایل به تیره شدن دارد استفاده از کرم ضد آفتاب در پوست های تیره اهمیت بیشتری دارد.
- بعد از لیزر بین 48-24 ساعت از دوش آب گرم و سونا پرهیز کنید.
- اگر آنتی بیوتیک مصرف می کنید در طول دوره درمان و تا دو هفته پس از آن لیزر خود را به تأخیر بیندازید.
- بعد از لیزر از کیسه یخ بر روی پوست محل درمان به منظور کاهش درد استفاده کنید. شما هم چنین قبل از انجام لیزر از کیسه یخ برای بی حس کردن پوست استفاده کنید. کیسه یخ تأثیر مشابه با بی حسی موضعی دارد.
- حداقل به مدت یک روز از آرایش کردن محل تحت لیزر اجتناب کنید.
- از ضد آفتاب با SPF بالا و با برند معتبر استفاده کنید.
- در طول دوره درمان از اپیلاسیون، کندن موها و الکترولیز به منظور حفظ فولیکول موها اجتناب کنید.
- قبل از لیزر از برنزه کردن پوست در معرض آفتاب اجتناب کنید پوست های تیره بیشتر اشعه لیزر را به خود جذب می کنند و اشعه کمتری به فولیکول ها می رسد.
- توصیه می شود یک کرم بی حس کننده خوب تهیه کنید و پس از لیزر برای کاهش حساسیت های پوستی به خصوص برای بار اول استفاده کنید .
- اگر قصد انجام لیزر برای ناحیه زیر بغل دارید از مصرف دئودورانت و یا عطر بپرهیزید.
- فاصله بین جلسات لیزر بین 12-4 هفته توصیه می شود.
- اگر قصد لیزرموهای صورت را دارید از مصرف کرم های ضد آکنه پرهیزید.
- استفاده روزانه از یک مرطوب کننده با SPF 30+ در مناطق تحت درمان که در معرض نور آفتاب هستند توصیه می شود. استفاده از کرم مرطوب کننده به منظور جلوگیری از هیپرپیگمانتاسیون (تغییر رنگ پوست) و حساسیت پوست کمک می کند.
- قرمزی، تورم و ناراحتی خفیف ممکن است بلافاصله پس از درمان رخ دهد اما در عرض چند ساعت فروکش می کند. استفاده از لوسیون بدن یا ژل آلوئه ورا برای تسکین منطقه تحت درمان توصیه می شود.
- تا دو هفته پس از انجام لیزر ناحیه تحت درمان نباید در معرض مستقیم نور آفتاب قرار بگیرد. هم چنین در این مدت نباید از سولاریوم استفاده کنید.
- توصیه می کنیم تا 48 ساعت از ورزش های سنگین، سونا، جکوزی، استخر شنا جلوگیری کنید. نواحی تحت درمان نباید در معرض حرارت و هر گونه فعالیت که منجر به تولید گرما می شود قرار گیرد.
- بهترین نتیجه 4 هفته پس از انجام لیزر قابل مشاهده است البته این درمان باید ادامه داشته باشد تا نتیجه مطلوب حاصل شود.
- منطقه تحت درمان 4-3 بعد شروع به پوسته ریزی می کند.
- اگر ناحیه زیربغل خود را لیزر کرده اید از دئودورانت تا 24 ساعت بعد استفاده نکنید هم چنین اگر صورت خود را لیزر کرده اید تا 24 ساعت بعد از لیزر آرایش نکنید و از مصرف کرم ، عطر و ژل بعد از اصلاح صورت استفاده نکنید .
- ناحیه تحت درمان را تمیز و خشک نگه دارید.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان بزرگمهر اول هشت بهشت غربی، مجتمع فدک، واحد 401
تلفن : 32665291 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیاپلیکیشن دکترسهیلاطاهریوبسایت کلینیک یاسخدمات مطبگالریلیست موضوعی مقالاتلیپوماتیکهایفوتراپیپیوند موفیلرهامزوتراپیمراقبت های پوستمراقبت های موسیگار و عوارض پوستیزگیل تناسلی و درمانبیماری های منتقله جنسیهمه چیز درباره رنگ موواریس و درمانکاربرد های بوتاکسدرماپندانستنیهای کوتاه اما مفیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانخدمات ویژهلیزرها