دکتر سهیلا طاهری

متخصص پوست و مو


کلینیک یاس

آدرس مطب

فتودینامیک تراپی در آکنه

روش های درمانی متنوعی برای درمان آکنه فعال وجود دارد. غیر از درمان دارویی از نور آبی یا لیزر نیز استفاده می شود. در آکنه های شدید همراه با کیست های ملتهب نیاز به روش قویتری وجود دارد.
یک روش جدید درمانی در آکنه های شدید و مقاوم به درمان استفاده از ترکیب نور و محلول های حساس به نور است. به این روش فتودینامیک گفته می شود. ماده ای به نام آمینولولونیک اسید (ALA) به روی پوست مالیده می شود و سپس منبع نور آبی یا لیزر به پوست تابانده می شود. این روش سه مکانیسم اثر عمده دارد.
1- باکتریهای مولد آکنه را غیر فعال می کند.
2- منافذ پوست را جمع می کند.
3- فعالیت غدد سبابه را کم می کند.

ماده آمینولولونیک اسید یک ماده طبیعی است که در بدن انسان یافت می شود و در واقع پیش ساز ساخت هموگلوبین است. فتودینامیک تراپی در درمان آکنه، رزاسه و حتی اسکار آکنه مفید است.
در مطالعات بالینی اثر فتودینامیک تراپی از آنتی بیوتیک های خوراکی و داروهای موضعی مثل بنزوئیل پراکسید و رتینول و ... بیشتر بوده است. گرچه در موارد بسیار شدید ممکن است درمان با یک آنتی بیوتیک شروع شود و با فتودینامیک تراپی ادامه پیدا کند. اما اکثر موارد خود فتودینامیک تراپی به تنهایی مؤثر است.یک دوره درمان ممکن است تا 18 ماه تأثیر داشته باشد و جلسات تکمیلی در صورت نیاز بعدا انجام می شود تا پوستی تمیز و بدون آکنه داشته باشید. یک دوره درمانی شامل دو یا سه جلسه درمان به فاصله 2- 3 هفته است.
فتودینامیک تراپی پوست شما را لطیف تر می کند و اثرات خفیفی بر روی اسکارهای آکنه دارد. موارد خفیف تر آکنه با درمان نور آبی بهبود می یابند اما موارد شدید نیاز به فتودینامیک تراپی دارند.

مزایای فتودینامیک تراپی:
1- بهبود سریع ضایعات التهابی
2- اسکار به جا نمی گذارد.
3- عوارض سیستمیک ندارد.
4- چربی پوست را کاهش می دهد. منافذ پوست را جمع می کند و ظاهر آن را بهبود می دهد.

بعد از انجام فتودینامیک تراپی پوست کمی قرمز شده و چند روز پوسته ریزی خواهد داشت. با توجه به اینکه حساسیت پوست به نور تا 24 ساعت بعد از فتودینامیک تراپی باقی می ماند لازم است طی این مدت در خانه بمانید و از تماس با نور آفتاب پرهیز کنید.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان بزرگمهر اول هشت بهشت غربی، مجتمع فدک، واحد 401
تلفن : 32665291 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیاپلیکیشن دکترسهیلاطاهریوبسایت کلینیک یاسخدمات مطبگالریلیست موضوعی مقالاتلیپوماتیکهایفوتراپیپیوند موفیلرهامزوتراپیمراقبت های پوستمراقبت های موسیگار و عوارض پوستیزگیل تناسلی و درمانبیماری های منتقله جنسیهمه چیز درباره رنگ موواریس و درمانکاربرد های بوتاکسدرماپندانستنیهای کوتاه اما مفیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانخدمات ویژهلیزرها