دکتر سهیلا طاهری

متخصص پوست و مو


کلینیک یاس

آدرس مطب

واکسیناسیون علیه زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی متأسفانه با سرطان گردن رحم در خانم ها ارتباط شناخته شده ای دارد. حتی در بدخیمی های ناحیه تناسلی مردانه نیز رد پای ویروس های عامل زگیل تناسلی یافته شده است. ویروس عامل زگیل تناسلی از دسته HPV می باشد. خوشبختانه مطالعات مستمر محققان منجر به تولید واکسن های مؤثری علیه زگیل تناسلی شده است. فعلا دو نوع واکسن مؤثر شناخته شده است که در مطالعات اولیه مؤثر بوده اند.

1- Gardasil ساخت کمپانی Merck مؤثر علیه چهارگونه ویروس "اچ پی وی": 6 و 11 و 16 و 18
2- Cervarix ساخت کمپانی GlaxoSmith Kline : مؤثر علیه دو گونه ویروس "اچ پی وی": 16 و 18

در مطالعات روی خانم ها حدود 90 % محافظت علیه گونه ویروس و 100 % محافظت علیه زگیل تناسلی و 100 % محافظت علیه تغییرات دیسپلاستیک سلول ها دیده شده است که این محافظت حداقل تا 5 سال تدوام داشته است .گارداسیل هم چنین در پیشگیری از گونه های 6 و 11 در مردان تا 90 % مؤثر بوده است. هر دوی این واکسن تأییدیه FDA آمریکا را برای استفاده هم در مردان و هم زنان دریافت کرده اند.

طبق مطالعه دکتر سوری و همکاران شایع ترین گونه ویروس در بیماران ایرانی 6 و 11و 16 و 18 بوده است که با توجه به این که واکسن گارداسیل علیه این گونه ها حفاظت ایجاد می کند در بیماران ایرانی بسیار مفید خواهد بود. خوشبختانه این واکسن در ایران در دسترس است . البته هدف از تولید این واکسن ها واکسیناسیون کودکان در سنین قبل از فعالیت جنسی (زیر 12 سال) بوده است. اما در گروه های پرخطر، افرادی که بیش از یک شریک جنسی دارند یا همسران افراد مبتلا به زگیل تناسلی که هنوز مبتلا نشده اند کاملا مفید و مؤثر است.

فعلا مطالعاتی در جریان است تا واکسنی ساخته شود که علیه 9 گونه ویروس حفاظت ایجاد کند. واکسن گارداسیل باید در سه دز تزریق شود. دز دوم به فاصله 2 ماه و دز سوم به فاصله 6 ماه از واکسن اول تزریق می شود . تزریق در عضله بازو انجام می شود و بهتر است توسط پزشک انجام شود. سرگیجه و غش و درد و تورم در محل تزریق گاهی دیده می شود که مشکلی ایجاد نمی کند.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان بزرگمهر اول هشت بهشت غربی، مجتمع فدک، واحد 401
تلفن : 32665291 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیاپلیکیشن دکترسهیلاطاهریوبسایت کلینیک یاسخدمات مطبگالریلیست موضوعی مقالاتلیپوماتیکهایفوتراپیپیوند موفیلرهامزوتراپیمراقبت های پوستمراقبت های موسیگار و عوارض پوستیزگیل تناسلی و درمانبیماری های منتقله جنسیهمه چیز درباره رنگ موواریس و درمانکاربرد های بوتاکسدرماپندانستنیهای کوتاه اما مفیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانخدمات ویژهلیزرها