دکتر سهیلا طاهری

متخصص پوست و مو


کلینیک یاس

آدرس مطب

ویتامین بی و ریزش مو

ویتامین B6 و ریزش مو
خانم های مبتلا به به تخمدان پلی کیستیک و دیابت نوع 2 و نامنظمی های قاعدگی از ریزش مو رنج می برند. فعالیت بیش از حد تخمدان در این افراد باعث تولید استروژن وتستوسترون زیاد می شود که استروژن منجر به اندومتریوز و کیست های پستان می شود وتستوسترون هم باعث پرخاشگری، آکنه و ریزش مو می شود.

ویتامین B6 :
مصرف ویتامین B6 در تعداد زیادی از خانم ها می تواند منجر به بهبود کامل ریزش مو شود. در یک مطالعه ثابت شده است تجویز 100 میلی گرم آمپول ویتامین B6 در روز به مدت 30 روز منجر به رشد مجدد مو می شود. البته معلوم نیست مصرف 100میلی گرم خوراکی ویتامین B6 هم همان اثرات را داشته باشد. اما ویتامین B6 دارویی ارزان است و مصرف این مقدار آن اثرات جانبی ندارد پس امتحان آن ضرری ندارد.اثرات مفید ویتامین B6 بویژه در زنانی که داروی Yaz (یاز) را مصرف می کنند دیده شده است. این دارو در خانم هایی که اختلالات قاعدگی دارند تجویز می شود و این زنان معمولا سطوح بالای تستوسترون در خون خود دارند. داروی Yaz با کاهش ویتامین B6 باعث می شود که علائم افزایش تستوسترون به شکل شدیدتری بروز کند. از این رو تجویز ویتامین B6 در این زنان علائم افزایش تستسترون را کنترل می کند. حتی شواهدی وجود دارد که ویتامین B6 می تواند رنگ موهای سفید شده را برگرداند.

گاهی بهترین درمان ریزش مو در سندرم تخمدان پلی کیستیک و ریزش موی مردان زیر 25 سال، بر طرف کردن مقاومت به انسولین است. اما هیچ روش درمانی و دارویی به اندازه کاهش کالری مصرفی در برطرف کردن مقاومت به انسولین موثر نیست. مصرف میوه و سبزی و کاهش مقدار کربوهیدرات و چربی در کاهش مقاومت به انسولین مفید است بویژه باید توجه داشت که در یک وعده غذایی مقدار کربوهیدرات و چربی هر دو کنترل شود.اگر درمان های دارویی و تجویز ویتامین B6 در کنترل ریزش موی هورمونی زنان و ریزش موی زودرس مردان موثر نیست ، سعی کنید با کاهش کالری مصرفی، مقاومت به انسولین را کم کنید. کم خوردن به همراه مصرف مکمل مناسب باعث رشد مو خواهد شد. هرچه زودتر این مداخله انجام شود امکان ریزش موی دائمی کمتر خواهد شد.

ویتامین B6 یکی از مفیدترین ویتامین ها برای پوست و مو است. بسیاری از صابون ها، پمادها، لوسیون ها و فراورده های بهداشتی حاوی ویتامین B هستند ( به شکل B1، B2، B3، B6 ، B9و B12). ویتامین B6 در تولید هورمون ها و آنتی بادی های به بدن کمک می کند و در هضم پروتئین های مصرفی و صرف آنها در سوخت و ساز بدن هم نقش دارد. تعادل هورمون های بدن برای حفظ کارکرد سیستم بدن ضروری است. وقتی تعادل هورمونی بهم می خورد، حاصل آن در پوست شما نمایان می شود به شکل آکنه .با مصرف مقادیر کافی ویتامین B6به تعادل هورمون ها در بدن خود کمک می کنید و می توانید از آکنه پیشگیری کنید. از طرف دیگر از آنجا که مصرف زیاد پروتئین در سلامت پوست و مو و ناخن نقش عمده ای دارد (بویژه مو که عمدتا از پروتئین تشکیل شده است) و ویتامین B6 برای هضم و مصرف این پروتئین ها در بدن لازم است می توان حدس زد که نقش ویتامین B6 در زیبایی ظاهر ما چقدر حیاتی است. بسیاری از افراد متوجه شده اند که با مصرف ویتامین B6 بیشتر نه تنها ظاهر زیباتری پیدا می کنند بلکه احساس بهتری نیز خواهند داشت.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان بزرگمهر اول هشت بهشت غربی، مجتمع فدک، واحد 401
تلفن : 32665291 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیاپلیکیشن دکترسهیلاطاهریوبسایت کلینیک یاسخدمات مطبگالریلیست موضوعی مقالاتلیپوماتیکهایفوتراپیپیوند موفیلرهامزوتراپیمراقبت های پوستمراقبت های موسیگار و عوارض پوستیزگیل تناسلی و درمانبیماری های منتقله جنسیهمه چیز درباره رنگ موواریس و درمانکاربرد های بوتاکسدرماپندانستنیهای کوتاه اما مفیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانخدمات ویژهلیزرها