دکتر سهیلا طاهری

متخصص پوست و مو


کلینیک یاس

آدرس مطب

آیا لیزر در از بین بردن اسکار مفید است ؟

اسکار بقایای فرایند ترمیم در بدن است. وقتی پوست شما تلاش می کند تا زخم ناشی از تصادف، ضربه، عفونت، التهاب یا جراحی را ترمیم کند اسکار ایجاد می شود. شکل و اندازه اسکارها متفاوت است. اسکار ممکن است در ابتدا قرمز و ضخیم باشد اما بتدریج کوچکتر می شود و صاف یا فرورفته یا گاهی برجسته می شود که باعث می شود شما بدنبال درمانی برای بهبود ظاهر آن باشید.امروزه تکنولوژی لیزر پیشرفت های زیادی در زمینه درمان اسکار داشته است و در کلینیک های زیبایی و پوست به طور شایعی از این لیزرها استفاده می شود.

سه نوع لیزر به طور عمده در این زمینه کاربرد دارد :
1- لیزرهای ablative
2- لیزرهای Fractional
3- لیزرهای Non-ablative
در ادامه به معرفی هر کدام از این لیزرها می پردازیم.

1- لیزرهای ablative :
لیزر با قدرت بالا می باشند که باعث برداشته شدن لایه فوقانی پوست می شوند. لیزر همچنین به لایه میانی پوست نیز نفوذ می کند و منجر به سفت و صاف شدن پوست می شود. این لیزرها در کلینیک های پوست انجام می شوند و ممکن است یکی دو ساعت طول بکشند.سداسیون و بی حسی موضعی مورد نیاز است. همه ی افراد حاضر در اتاق لیزر باید از عینک های محافظ استفاده کنند. متخصص پوست لیزر را به محل اسکار می تاباند و با هر بار تکرار این کار سلول های بیشتری برداشته می شوند.

دو نوع عمده لیزر ablative عبارتند از لیزر Co2 و Erbium: YAG laser
co2 لیزر قدرتمندی است که به عمق پوست نفوذ می کند و برای اسکارهای ضخیم و عمیق مناسب است. زمان بهبود بعد از این لیزر طولانی تر است و حدود دو هفته طول می کشد. درد این عمل نیز تقریبا زیاد است.لیزر Erbium: YAG laser نسبت به Co2 درد کمتری دارد و برای اسکارهای نازکتر کاربرد دارد.بیحسی و سداسیون کمتری مورد نیاز است و زمان بهبود نیز کمتر است و حدود یک هفته طول می کشد.

2- لیزر Fractional :
در این نوع لیزرها اشعه های خیلی باریک لیزر تابانده می شود و نتیجه کار صدها تماس لیزر است که بین آنها پوست دست نخورده می باشد. محل های تماس اشعه لیزر سوراخ های کوچکی تشکیل می دهد که باعث تحریک تولید کلاژن در لایه های عمقی پوست می شود. پوست سالم مابین سوراخ ها باعث ترمیم سریع آسیب های وارده شده و باعث تولید سلول های سالم و تازه می شود. بیحسی موضعی کافی است. زمان بهبود کوتاه تر است. تورم و قرمزی بیمار طی چند روز برطرف می شود تعداد جلسات مورد نیاز درمان زیاد است و5-3 جلسه لازم است و برای دیدن پاسخ درمانی باید تا پایان جلسات درمانی صبر کنید.

3- لیزر Non-ablative :
لیزرهای مادون قرمز باعث گرم شدن لایه های داخلی پوست می شود و بدون اینکه سطح پوست تغییری بکند. این گرما باعث تولید کلاژن و سلول های جدید می شود که با سلول های اسکار جایگزین می شوند. زمان کمتری طول می کشد و نیاز به استراحت بعد از لیزر وجود ندارد. 6-4 جلسه درمان لازم است تا نتیجه قابل قبولی حاصل شود. چون فرایند ترمیم در لایه های عمقی انجام می شود ماه ها طول می کشد تا نتیجه درمان بارز شود.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان بزرگمهر اول هشت بهشت غربی، مجتمع فدک، واحد 401
تلفن : 32665291 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیاپلیکیشن دکترسهیلاطاهریوبسایت کلینیک یاسخدمات مطبگالریلیست موضوعی مقالاتلیپوماتیکهایفوتراپیپیوند موفیلرهامزوتراپیمراقبت های پوستمراقبت های موسیگار و عوارض پوستیزگیل تناسلی و درمانبیماری های منتقله جنسیهمه چیز درباره رنگ موواریس و درمانکاربرد های بوتاکسدرماپندانستنیهای کوتاه اما مفیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانخدمات ویژهلیزرها