دکتر سهیلا طاهری

متخصص پوست و مو


کلینیک یاس

آدرس مطب

در مصرف فرآورده های حاوی ویتامین آ احتیاط کنید

نتایج یک پژوهش در آمریکا در سال 2012 نشان داد که مصرف رتینیل پالمیتات (Retinyl Palmitate) که یک فرم ویتامین A است، روی پوست می تواند در صورت تابش نور خورشید، سرعت ایجاد تومورهای پوستی را افزیش دهد.
مطالعاتی در آلمان و نروژ نشان داده است مصرف میزان زیاد رتینیل پالمیتات و سایر مشتقات ویتامین A در فراورده های آرایشی ممکن است به مسمومیت ناشی از ویتامین A منجر شود.
در صنعت فراورده های بهداشتی همواره تمایل به اضافه کردن ویتامین A به عنوان آنتی اکسیدان به تولیدات وجود دارد، چون اعتقاد بر این است که ویتامین A روند پیری پوست را به تعویق می اندازد.

اما تحقیقات سال 2012 نشان داد که ویتامین A ممکن است منجر به رشد زیاد سلول های پوست شود (هیپرپلازی) و رتینیل پالمیتات در حضور تابش آفتاب باعث ایجاد رادیکال های آزاد و آسیب به DNA می شود.
مصرف زیاد مشتقات ویتامین A در فراورده های بهداشتی ممکن است منجر به مشکلات کبدی، شکنندگی ناخن، ریزش مو و استئوپروز (پوکی استخوان) شود. زنان مسن که در معرض خطر پوکی استخوان قرار دارند باید از مصرف مقادیر زیاد ویتامین A پرهیز کنند. میزان زیاد ویتامین A در حاملگی ممکن است به نقایص اسکلتی جنین منجر شود.

مجموعا توصیه می شود از مصرف زیاد از حد ضدآفتاب و فراورده های مخصوص بدن و لب که حاوی ویتامین A، رتینیل پالمیتات و رتینوئیک اسید هستند پرهیز شود.
اگر شما به دلیل مقاصد درمانی نیاز به استفاده از یک فرم ویتامین A دارید حتما تحت نظر متخصص پوست آن را مصرف کنید و فراورده را حتی الامکان شب استفاده نمایید و در طول روز حتما از نور آفتاب پرهیز کنید.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان بزرگمهر اول هشت بهشت غربی، مجتمع فدک، واحد 401
تلفن : 32665291 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیاپلیکیشن دکترسهیلاطاهریوبسایت کلینیک یاسخدمات مطبگالریلیست موضوعی مقالاتلیپوماتیکهایفوتراپیپیوند موفیلرهامزوتراپیمراقبت های پوستمراقبت های موسیگار و عوارض پوستیزگیل تناسلی و درمانبیماری های منتقله جنسیهمه چیز درباره رنگ موواریس و درمانکاربرد های بوتاکسدرماپندانستنیهای کوتاه اما مفیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانخدمات ویژهلیزرها