دکتر سهیلا طاهری

متخصص پوست و مو


کلینیک یاس

آدرس مطب

نکاتی دربارۀ رژیم های غذایی روزانه در طول اپیدمی کرونا

نکاتی دربارۀ رژیم های غذایی روزانه در طول اپیدمی کرونا

در طول اپیدمی، باید به یک رژیم غذایی معقول و منطقی پایبند باشیم و دستگاه ایمنی بدن خود را از طریق تغذیه متعادل بهبود بخشیم. برای یک رژیم غذایی مناسب، نکات زیر توصیه می شود:

(1) روزانه 250 تا 400 گرم غلات (شامل برنج، گندم، ذرت، جو) و سیب زمینی مصرف کنید.

(2) روزانه 150 تا 200 گرم غذاهای پروتئینی با کیفیت بالا (شامل گوشت بدون چربی، ماهی، میگو، تخم مرغ، شیر، لوبیا و فراورده های آنها) مصرف کنید.

(3) روزانه بیش از پنج نوع سبزیجات و میوه های تازه، ترجیحاً بیش از 500 گرم میل کنید. صیفی جات و میوه جات رسیده مانند اسفناج، کرفس، کلم بنفش، هویج، گوجه فرنگی، پرتقال، نارنگی، سیب، کیوی و غیره را انتخاب کنید. سایر گزینه ها شامل انواع قارچها می باشد.

(4) مصرف چربی های با کیفیت بالا، از جمله روغن های گیاهی سرشار از اسیدهای چرب n-9 برای پخت و پز و دانه های روغنی مغذی مانند بادام زمینی و گردو را قدری افزایش دهید. کل انرژی تأمین شده توسط چربی باید به 25 تا 30 درصد از کل رژیم غذایی برسد.

(5) آب کافی بنوشید. روزانه 5/1 تا 2 لیتر آب در چندین نوبت بنوشید. هچنین از آب جوشیده گرم، چای کم رنگ، سوپ سبزیجات، سوپ ماهی، سوپ مرغ و غیره نوش جان کنید.

(6) حیوانات وحشی را لمس نکنید و نخورید. برچسب های مواد غذایی را بخوانید و غذاها را به طور منطقی انتخاب کنید. غذای خام و پخته شده را از هم جدا کنید. اطمینان حاصل کنید که گوشت کاملاً پخته شده است. اعضای خانواده باید از بشقاب های جداگانه غذا بخورند. از مصرف سیگار یا الکل جدا بپرهیزید. مصرف غذاهای تند را تا حد امکان کاهش دهید.

(7) غذاهایی مانند سبزیجات تازه، میوه و آجیل سرشار از ویتامین B، C، E هستند که به عنوان آنتی اکسیدان و تنظیم کنندۀ ایمنی اثرات قوی دارند باید به عنوان مکمل مصرف شوند. سایر مکمل های غذایی را نیز می توان در مقادیر مناسب اضافه کرد.

(8) لوبیا و فراورده های لوبیا، زرشک و سایر مواد غذایی حاوی فلانوئیدها، بتائین و آتنی اکسیدان ها هستند. گوشت بدون چربی سرشار از پروتئین است. همه اینها به تقویت سیستم ایمنی کمک می کند.

(9) کسانی که اشتهایشان را از دست داده اند و به قدر کافی غذا مصرف نمی کنند، باید به مصرف ویتامین های B، C، A، D و سایر مواد غذایی بیشتر توجه کنند.

(10) در خوردن هیچ چیز زیاده روی نکنید. کل کالری دریافتی را کنترل کرده، تعادل انرژی را حفظ کنید.

این متن از کتاب دستورالعمل محافظت در برابر بیماری کرونا بر اساس تجربۀ کشور چین انتخاب شده است.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان بزرگمهر اول هشت بهشت غربی، مجتمع فدک، واحد 401
تلفن : 32665291 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیاپلیکیشن دکترسهیلاطاهریوبسایت کلینیک یاسخدمات مطبگالریلیست موضوعی مقالاتلیپوماتیکهایفوتراپیپیوند موفیلرهامزوتراپیمراقبت های پوستمراقبت های موسیگار و عوارض پوستیزگیل تناسلی و درمانبیماری های منتقله جنسیهمه چیز درباره رنگ موواریس و درمانکاربرد های بوتاکسدرماپندانستنیهای کوتاه اما مفیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانخدمات ویژهلیزرها