دکتر سهیلا طاهری

متخصص پوست و مو


کلینیک یاس

آدرس مطب

بیماری های منتقله از طریق تماس جنسی- 5

زگیل تناسلی :
زگیل درواقع به تومورهای سطحی اطلاق می شود که در پوست و مخاط ایجاد می شوند و عامل آن ویروسی به نام (HPV( Human Papilloma Virus است. بیش از صدگونه این ویروس شناسایی شده است. خراش یا آسیب جزئی لایه ی سطحی اپیدرم راه را برای ورود این ویروس ها هموار می کند. انتقال از طریق وسایل و لباس نیز گزارش شده است.
دوره کمون به طور متوسط 3-2 ماه است. اما تا یک سال هم ممکن است طول بکشد. ویروس های تکثیر شده از لایه سطحی اپیدرم مرتبا به بیرون می ریزند و منجر به عفونت مجدد در خود فرد یا دیگران می شوند. انتقال از راه تماس مستقیم و غیر مستقیم در استخر های شنا هم اتفاق می افتد. ویروس در سلول های پوست سالم اطراف ضایعات به صورت نهفته وجود دارد و در واقع علت عود ضایعات بعد از درمان همین ویروس های نهفته است.

حدود 40 گونه از ویروس های HPV تمایل به آلوده کردن مخاط ناحیه ی تناسلی و هم چنین مخاط دستگاه تنفسی فوقانی دارند. این ویروس ها منجر به ایجاد پاپول هایی در ناحیه تناسلی یا کشاله ران و اطرف مقعد و گاهی داخل واژن و مجرای ادراری می شوند. گاهی ضایعات بزرگ و شبیه گل کلم ایجاد می کند.
برخی گونه های ویروس HPV با خطر بدخیمی و سرطان گردن رحم در خانم ها و در مردان با سرطان آلت تناسلی ارتباط دارند. گونه های 16،18،31،33و 45 در سرطان های گردن رحم شناسایی شده اند. پیشرفت ضایعات ناشی از HPV به سرطان گردن رحم طی چندین دهه اتفاق می افتد. گونه های 6 و 11 هم با سرطان گردن رحم ارتباط دارد.

درمان اختصاصی ضد ویروسی که بتواند ویروس را ریشه کن کند وجود ندارد و درمان های موجود فقط ضایعات قابل مشاهده را از بین می برد. صرف نظر از هر درمانی که به کاربرده شود احتمال عود ضایعات زیاد است (65-25%) و درمان زگیل تناسلی بر احتمال انتقال آن به افرادی که با فرد آلوده تماس جنسی دارند تأثیری ندارد و فرد آلوده همیشه باید در تماس جنسی پیشگیری های لازم را انجام دهد. استفاده از کاندوم در کاهش احتمال انتقال ویروس موثر است. بعضی روش های درمانی حتما باید توسط پزشک انجام شود مثل فریز کردن، کوتر کردن، لیزر و جراحی . داروهایی که فرد بیمار می تواند خودش استفاده کند مانندپودوفیلین و ایمی کیمود هم وجود دارند. ضایعات خیلی بزرگ یا مشکوک باید نمونه براری و برای پاتولوژی ارسال شوند.

واکسن HPV :
دو نوع واکسن علیه HPV در دنیا تولید شده که تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) را هم برای پیشگیری از عفونت HPV وهم جلوگیری از سرطان گردن رحم دریافت کرده اند. در ایران واکسن Gardasil از طریق هلال احمر توزیع می شود. این واکسن علیه 4 گونه HPV16،18،6،11 حفاظت ایجاد می کند. در اصفهان از طریق هلال احمر این واکسن با قیمت هر واکسن حدود 300 هزار تومان توزیع می شود. برای حفاظت تقریبا کامل باید سه واکسن تزریق شود. تزریق دوم به فاصله دو ماه از تزریق اول و تزریق سوم به فاصله 6 ماه از تزریق اول در عضله بازو انجام می شود و تا حدود 100% در پیشگیری از عفونت 4 گونه ویروس و بد خیمی ناشی از آن ها تاثیر داردو این تاثیر تا 5 سال ادامه پیدا می کند.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان بزرگمهر اول هشت بهشت غربی، مجتمع فدک، واحد 401
تلفن : 32665291 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیاپلیکیشن دکترسهیلاطاهریوبسایت کلینیک یاسخدمات مطبگالریلیست موضوعی مقالاتلیپوماتیکهایفوتراپیپیوند موفیلرهامزوتراپیمراقبت های پوستمراقبت های موسیگار و عوارض پوستیزگیل تناسلی و درمانبیماری های منتقله جنسیهمه چیز درباره رنگ موواریس و درمانکاربرد های بوتاکسدرماپندانستنیهای کوتاه اما مفیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانخدمات ویژهلیزرها