دکتر سهیلا طاهری

متخصص پوست و مو


کلینیک یاس

آدرس مطب

سیگار و تأخیر در روند ترمیم زخم

سیگار و تأخیر در بهبود زخم

سیگار روند ترمیم زخم را به تأخیر می اندازد و منجر به افزایش خطر عفونت زخم ها می شود. نواحی از پوست که با گرافت یا فلپ پوستی ترمیم شده اند، بیشتر در معرض خطر هستند.

اختلال ترمیم زخم ناشی از سیگار کاملا به تعداد سیگار مصرفی در روز بستگی دارد و کسانی که تعداد زیادتری سیگار می کشند نسبت به کسانی که تعداد کمتری مصرف می کنند در معرض خطر بیشتری قرار دارند. برای کاهش خطر عفونت زخم و عدم ترمیم آن قبل از عمل جراحی بیمار باید سیگار را قطع کند. اگر نتوانستید او را قانع کنید حداقل مقدار مصرفی را به کمتراز نصف پاکت در روز برساند (یک هفته قبل از عمل مصرف سیگار را کم کند و حداقل 4-3 هفته بعد از عمل هم این روند را ادامه دهد).

اثر سیگار بر تأخیر ترمیم زخم از طریق انقباض عروقی و نرسیدن اکسیژن به سلولهای پوست و کاهش ساخته شدن کلاژن و عروق جدید صورت میگیرد.

کشیدن سیگار احتمال ایجاد زخمهای پا را زیاد میکند به ویژه زخمهای دیابتی و زخمهای شریانی.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان بزرگمهر اول هشت بهشت غربی، مجتمع فدک، واحد 401
تلفن : 32665291 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیاپلیکیشن دکترسهیلاطاهریوبسایت کلینیک یاسخدمات مطبگالریلیست موضوعی مقالاتلیپوماتیکهایفوتراپیپیوند موفیلرهامزوتراپیمراقبت های پوستمراقبت های موسیگار و عوارض پوستیزگیل تناسلی و درمانبیماری های منتقله جنسیهمه چیز درباره رنگ موواریس و درمانکاربرد های بوتاکسدرماپندانستنیهای کوتاه اما مفیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانخدمات ویژهلیزرها