دکتر سهیلا طاهری

متخصص پوست و مو


کلینیک یاس

آدرس مطب

بیماری های عروقی و سیگار

بیماریهای عروقی و سیگار

نیکوتین منجر به باریک شدن عروق خونی و انقباض آن ها و ایجاد لخته درون آن ها می شود. بیماری های عروقی که در اثر سیگار تشدید می شوند عبارتند از:

الف- بیماری رینود: در این بیماری عروق انگشتان دست و پا منقبض می شوند و منجر به قطع موقت جریان خون انگشتان می شوند. در نتیجه تغییر رنگ پوست اتفاق می افتد به نحوی که اول انگشتان سفید می شود و بعد به رنگ آبی و نهایتا قرمز تغییر رنگ می دهند. این فرایند در اثر تماس با سرما (به ویژه آب سرد) شروع می شود و با گرم شدن انگشتان تمام می شود. آن چه که مسلم است نیکوتین و کافئین از عوامل اصلی تشدیدکننده این حالت هستند.

ب- اسکلروزسیستمیک: یک بیماری وابسته به سیستم ایمنی است که منجر به سفتی در نواحی خاصی از پوست و ارگان های دیگر بدن می شود.گرفتاری عروق در این بیماری شایع است و علائمی شبیه بیماری رینود در آن هم دیده می شود و منجر به ایجاد زخم های کوچک در نوک انگشتان دست و پا می شود. سیگار احتمال ایجاد این زخمها را زیاد می کند.

ج- سرمازدگی: در افراد سیگاری شایع تر است.

د- بیماری برگر و لنگیدن عروقی: بیماری عروقی است که لخته هایی در عروق کوچک ایجاد می شود. قطع سیگار در بهبود علائم آن قطعا مؤثر است.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان بزرگمهر اول هشت بهشت غربی، مجتمع فدک، واحد 401
تلفن : 32665291 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیاپلیکیشن دکترسهیلاطاهریوبسایت کلینیک یاسخدمات مطبگالریلیست موضوعی مقالاتلیپوماتیکهایفوتراپیپیوند موفیلرهامزوتراپیمراقبت های پوستمراقبت های موسیگار و عوارض پوستیزگیل تناسلی و درمانبیماری های منتقله جنسیهمه چیز درباره رنگ موواریس و درمانکاربرد های بوتاکسدرماپندانستنیهای کوتاه اما مفیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانخدمات ویژهلیزرها