دکتر سهیلا طاهری

متخصص پوست و مو


کلینیک یاس

آدرس مطب

کاربرد بوتاکس برای کاهش درد

اثر بوتاکس در کاهش درد بعضی بیماری های پوستی ثابت شده است. از جمله درد بعد از زونا، رینود، اسکارهای دردناک و ...

رینود
رینود کاهش خونرسانی به انگشتان می باشد که ناشی از منقبض شدن شریان های انگشت می باشد که در شرایط مواجهه با سرما و استرس ایجاد می شود. این بیماری گاهی بدون علت می باشد و گاهی در زمینه بیماری های دیگر مثل اسکلرودرمی و لوپوس ایجاد می شود و به صورت تغییر رنگ انگشتان در سه مرحله تظاهر می کند: اول رنگ پریدگی و سفید شدن انگشتان، سپس مرحله کبودی و در نهایت مرحله قرمز (ناشی از برگشت خون). رینود باعث درد و گزگز شدن انگشتان می شود و در مراحل شدید می تواند باعث ایجاد زخم نیز بشود.بوتاکس با مهار انقباض عروقی ناشی از اعصاب سمپاتیک، خونرسانی به انگشتان را بهبود می بخشد. بوتاکس با موفقیت به جای عمل جراحی قطع اعصاب سمپاتیک به کار گرفته شده است. تزریق بوتاکس دمای دست را افزایش می دهد، درد را کم می کند و شدت فرکانس حملات رینود را کاهش می دهد و حتی می تواند زخم های ناشی از عدم خونرسانی به انگشتان در بیماران مبتلا به رینود را بهبود ببخشد. تزریق بوتاکس در دست، عوارض چندانی ندارد و فقط ضعف مختصرعضلات دست ممکن است ایجاد شود که گذرا است. مقدار داروی تزریق شده بر اساس وضعیت بالینی بیمار انتخاب می شود معمولا در هر دست حداکثر تا 100 واحد بوتاکس می توان تزریق کرد. تزریق در کف دست و ابتدای انگشتان انجام می شود. حدود 10 تا 40 نقطه تزریق به فاصله یک سانتی متر از همدیگر انتخاب می شود. اثر دارو تا چندین ماه تداوم دارد و بارها قابل تکرار است.

درد پس از زونا
در تعدادی از بیماران مبتلا به زونا پس از بهبودی ضایعات پوستی، درد محل ابتلا تا مدت ها ادامه می یابد. این درد شدید و آزاردهنده است و گاهی تا ماه ها ادامه می یابد. در طی چندین مطالعه، اثر بوتاکس در کاهش درد بیماران مبتلا به درد پس از زونا در ناحیه صورت و سر مشاهده شده است اما متاسفانه در ناحیه تنه و اندام ها تأثیری در کنترل درد نداشته است. بیمار نواحی درگیر را مشخص می کند و مرز ناحیه درگیر به طور کامل با مارکر مشخص می شود و سپس بوتاکس در نقاطی به فواصل 3-2 سانتی متر تزریق می شود.با توجه به این که اکثر افراد مبتلا به درد پس از زونا دچار افزایش حساسیت عصبی در محل نیز می باشند بهتر است قبل از تزریق بی حسی موضعی با کرم های بی حس کننده فراهم شود. حداکثر اثر بوتاکس در کنترل درد حدود 4-3 هفته بعد از تزریق حاصل می شود و پس از 4-3 هفته بیمار حتما باید معاینه و ارزیابی شود و در صورت نیاز تکرار درمان انجام شود.

اسکارهای دردناک
اسکار یا جوشگاه ناشی از زخم ها و جراحی ها گاهی حساس و دردناک هستند. تزریق بوتاکس در محل اسکار می تواند درد را کاهش دهد. گاه لازم است قبل از تزریق از کمپرس یخ به مدت حدود نیم ساعت استفاده شود یا لیدوکائین در محل اسکار تزریق کامل می شود و بیمار باید هر 4-3 هفته ارزیابی شود و در صورت لزوم تزریق تکرار شود تا این که درد به طور کامل از بین برود.دفعات تزریق مورد نیاز بین یک تا چهار متغیر است و اثر درمان ممکن است تا مدت های طولانی باقی بماند. البته تزریق بوتاکس فقط در درد اسکار تأثیر دارد و ظاهر اسکار را بهبود نمی دهد.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان بزرگمهر اول هشت بهشت غربی، مجتمع فدک، واحد 401
تلفن : 32665291 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیاپلیکیشن دکترسهیلاطاهریوبسایت کلینیک یاسخدمات مطبگالریلیست موضوعی مقالاتلیپوماتیکهایفوتراپیپیوند موفیلرهامزوتراپیمراقبت های پوستمراقبت های موسیگار و عوارض پوستیزگیل تناسلی و درمانبیماری های منتقله جنسیهمه چیز درباره رنگ موواریس و درمانکاربرد های بوتاکسدرماپندانستنیهای کوتاه اما مفیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانخدمات ویژهلیزرها