دکتر سهیلا طاهری

متخصص پوست و مو


کلینیک یاس

آدرس مطب

درباره جراحی زیبایی تامی تاک چه می دانید ؟

ابدومینوپلاستی یا عمل تامی تاک یک جراحی وسیع است که نیاز به بیهوشی عمومی دارد. در این عمل ، لیپوساکشن ( برداشتن چربی های شکم ) انجام می شود و قسمت اضافه پوست شکم نیز از طریق یک برش جراحی بزرگ زیر شکم برداشته می شود. نتیجه نهایی، شکم تخت با یک اسکار بزرگ در سرتاسر شکم است. چون جراح مستقیما عضلات جدار قدامی شکم را می بیند، می تواند عضلات شل و ضعیف جدار شکم را هم از طریق جراحی سفتتر کند. در واقع قبل از معرفی روش های لیپوساکشن، عمل تامی تاک تنها روش برای برداشتن چربی های شکم بود. اما در بسیاری از بیماران لیپوساکشن به تنهایی نتایج بهتری نسبت به تامی تاک بدست می دهد ( بدون اینکه بیمار جراحی وسیع انجام دهد و بیهوشی عمومی بگیرد ). از آنجا که عمل لیپوساکشن، عوارض کمتری نسبت به تامی تاک دارد و اسکار کمتری ایجاد می کند ، امروزه لیپوساکشن بسیار بیشتر از تامی تاک انجام می شود.

تفاوت های لیپوساکشن و تامی تاک :
در عمل لیپوساکشن بیشتر چربی های زیر پوست و روی عضلات قدامی شکم براشته می شود. در بیمارانی که عضلات شکم قوی داشته باشند لیپوساکشن بهبودی قابل ملاحظه و ظاهر طبیعی در شکم ایجاد می کند. بیشتر بیمارانی که لیپو ساکشن انجام می دهند ، قدرت کشسانی یا الاستیتی پوست جدار شکم به تدریج پوست اضافه را سفت می کند و نیازی به برداشتن پوست اضافه از طریق جراحی نیست. در عمل تامی تاک برداشتن چربی های جدار شکم و برداشتن پوست اضافه و عوض کردن محل ناف با هم انجام می شود. اسکار بزرگ سرتاسر شکم و ظاهر غیرطبیعی ناف از عوارض این عمل می باشد. بعد از عمل لیپوساکشن بیمار خیلی سریع و ساده به زندگی خود بر می گردد اما مرحله بهبودی بعد از عمل تامی تاک طولانی و سخت است .

مزایای تامی تاک:
بیماران مناسب تامی تاک زنانی هستند که
1- شلی شدید پوست جدار شکم دارند.
2- استریاهای شدید جدار شکم دارند.
3- عضلات جدار شکم ضعیف دارند ( عمدتا در اثر حاملگی های مکرر ).
در تامی تاک امکان برداشتن پوست های شل با استریاهای شدید وجود دارد که در لیپوساکشن این امکان فراهم نیست. با عمل تامی تاک امکان ایجاد شکم تخت باسفت تر کردن عضلات جدار شکم وجود دارد. البته پوست شل به معنای الزام برای عمل تامی تاک نیست. پوست اکثر بیماران بعد از لیپوساکشن به میزان قابل توجهی جمع می شود و نیاز به عمل برداشتن پوست ندارد.

معایب تامی تاک
اغلب موارد اسکار وسیع و زشتی در زیر شکم ایجاد می شود. به علاوه جابجا کردن ناف باعث می شود که ناف جدید بازسازی شده ظاهر طبیعی نداشته باشد. عمل تامی تاک نسبت به لیپوساکشن به تنهایی عمل خطرناک تری است و عوارض جراحی مثل آمبولی ریه در این روش بیشتر است. در اکثر بیماران لیپوساکشن به تنهایی نتایج بهتری نسبت به تامی تاک ایجاد می کند و عوارض و خطرات جراحی را نیزبه بیمار تحمیل نمی کند. بیشتر خانم ها چندماه بعد از لیپوساکشن از نتایج راضی هستند و از انجام عمل ابدومینوپلاستی منصرف می شوند. به علاوه عمل ابدومینوپلاستی از لیپوساکشن گرانتر است و مدت زمان نقاهت خیلی طولانیتری نسبت به لیپوساکشن دارد.

برای کاهش عوارض تامی تاک، بعضی جراحان اعتقاد دارند که بهتر است ابتدا عمل لیپوساکشن انجام شود و چندماه بعد عمل تامی تاک انجام شود. در اکثر موارد بیماران از نتایج لیپوساکشن راضی هستند و نیاز به انجام تاکی تاک نیست. اگر هم در بیماری نیاز به عمل تامی تاک بعد از لیپوساکشن بود، چون یک عمل بزرگ به دو عمل کوچکتر تقسیم شده است ، احتمال عوارض کمتر شده و دوره نقاهت کوتاه تر می شود. البته بیمارانی هستند که ظاهر تخت حاصل از ابدومینوپلاستی برایشان مهمتر از اسکار عمل یا ظاهر غیر طبیعی ناف است و از همان ابتدا عمل تامی تاک را ترجیح می دهند.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان بزرگمهر اول هشت بهشت غربی، مجتمع فدک، واحد 401
تلفن : 32665291 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیاپلیکیشن دکترسهیلاطاهریوبسایت کلینیک یاسخدمات مطبگالریلیست موضوعی مقالاتلیپوماتیکهایفوتراپیپیوند موفیلرهامزوتراپیمراقبت های پوستمراقبت های موسیگار و عوارض پوستیزگیل تناسلی و درمانبیماری های منتقله جنسیهمه چیز درباره رنگ موواریس و درمانکاربرد های بوتاکسدرماپندانستنیهای کوتاه اما مفیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانخدمات ویژهلیزرها