دکتر سهیلا طاهری

متخصص پوست و مو


کلینیک یاس

آدرس مطب

سوالات شایع در مورد پیوند مو

1) آیا موهای پیوند شده دائمی هستند ؟
بله. در عمل پیوند موهای سالم از جای دیگر سر استفاده می شوند که این موها بطور ذاتی دچار ریزش نمی شوند. میزان رشد موهای پیوند شده حدود 95-90% است.

2) آیا من یک سر کاملا پرمو پیدا خواهم کرد ؟
نه. بخاطر داشته باشید در عمل پیوند مو، موی جدیدی تولید نمی شود و از موهای موجود خود فرد استفاده می شود. پس اینکه سر شما پراز مو شود عملی نیست. اما یک فرد ماهر می تواند با تعداد کم پیاز مو یک ظاهر کاملا طبیعی و قابل قبول ایجاد کند.

3) موهای پیوند شده چه موقع حالت طبیعی پیدا خواهند کرد ؟
9-6 ماه طول می کشد تا موها کاملا رشد کرده و ظاهر طبیعی پیدا کنند.

4) چه مدت نمی توانم سرکار خود حاضر شوم ؟
معمولا عمل پیوند مو نیاز به استراحت اندکی دارد اما در روزهای اول شاید لازم باشد از کلاه استفاده کنید. اکثر افراد روز بعد از عمل سرکار خود حاضر می شوند.

5) آیا طی عمل پیوند مو درد خواهم داشت ؟
اکثر بیماران طی عمل می توانند فیلم تماشا کنند یا حتی چرت بزنند. بیحسی و بیدردی موضعی کافی طی عمل خواهید داشت. احساس ناراحتی مختصر بعد از عمل به مسکن معمولی هم جواب می دهد.

6) آیا عمل پیوند مو خطرناک است ؟
پیوند مو یک جراحی جزئی حساب می شود و از بی خطرترین اعمال جراحی محسوب می شود.

7) چه ملاحظاتی قبل از عمل ضروری است ؟
دو هفته قبل از عمل مینوکسیدیل را قطع کنید، آسپرین را قطع کنید و اگر ویتامین E مصرف می کنید آن را هم قطع کنید. روز قبل از عمل الکل ننوشید و با یک نفر هماهنگ کنید تا همراه شما باشد. صبح روز عمل موها را با شامپو بشوئید و لباس راحت به تن کرده و به کلینیک مراجعه کنید.

8) مراقبت های بعد از عمل چیست ؟
در بیست و چهار ساعت اول یک پانسمان و بانداژ روی سر شماست. معمولا بعد از برداشتن بانداژ امکان شستشو با شامپو وجود دارد. اما باید مراقب گرافتهای کاشته شده باشید تا از محل خود خارج نشوند. حدود 10-7 روز در محل کاشت دلمه هایی وجود دارد که به مرور از بین می رود. می توانید کلاه بگذارید و به سر کار خود بروید. بعد از 10-7 روز پوست محل گیرنده صورتی و براق است و مختصری از پوست مجاور خود متفاوت است. بعد از حدود 6 هفته، پوست محل کاشت تقریبا نرمال است. موهای کنار محل کاشته شده نیز ممکن است دچار ریزش شوند اما طی چند ماه آینده موها مجددا رشد خواهند کرد.

9) چند جلسه کاشت مو نیاز خواهم داشت ؟
هرچه وسعت طاسی سر شما بیشتر باشد به جلسات بیشتری نیاز خواهید داشت. معمولا روش ترکیبی بکار می رود که طی 3-2 روز جلسات FUT و FIT انجام می شود. معمولا تراکم حدود 50% تراکم طبیعی باعث ایجاد حالت نرمال می شود.

10) چقدر طول می کشد تا موها به اندازه کافی رشد کرده و محل طاسی را بپوشانند ؟
معمولا 4-3 ماه طول می کشد تا موها مجددا رشد کنند. سرعت رشد موهای پشت سر که استفاده می شود حدود نیم اینچ در ماه است و تقریبا 9-6 ماه بعد به طول دلخواه می رسند.موهای رشد کرده در ابتدا نازک و شبیه موهای نوزادان است و به تدریج ضخیم می شود. گاهی اوقات موها در ابتدا حالت فر و موجدار دارند و حدود 1سال طول می کشد تا صاف شوند. رنگ موها در ابتدا ممکن است خیلی تیره باشند و به تدریج در اثر اشعه آفتاب روشن تر می شود.

11) موهای کاشته شده تا کی باقی می مانند ؟
موهای پیوند شده معمولا از پشت سر برداشته میشوند و ویژگی های قبلی را در محل جدید حفظ خواهند کرد و دایمی هستند. معمولا یک مو هر 6-3 سال یک بار می ریزد و مجددا موی جدیدی از همان پیاز مو رشد میکند. موهای کاشته شده نیز همین سیکل را خواهند داشت.

12) عوارض بعد از عمل کاشت مو چیست ؟
1- سکسکه: به ندرت چند ساعت یا چند روز بعد از عمل ادامه دارد. اگر طولانی شد پزشک دارو برای شما تجویز خواهد کرد.
2- خارش: خارش به طور شایع اتفاق می افتد اما به ندرت مشکل ساز است و چند روز ادامه دارد. روزانه مو ها را شامپو بزنید تا از خارش کم شود.
3- تورم: تقریبا در همه ی افراد تورم اتفاق می افتد که در پیشانی و اطراف چشمها دیده میشود و 2تا5 روز طول میکشد و معمولا روز چهارم در حداکثر اندازه خود است. در تعداد اندکی از افراد، کبود شدن زیر چشم هم اتفاق می افتد. در موارد تورم شدید، تجویز استرویید خوراکی موثر است.
4- عفونت: به ندرت اتفاق می افتد و با آنتی بیو تیک ها قابل درمان است.
5- اسکار: به ندرت محل برداشت دچار کلویید میشود که عمدتا در افرادی که از نظر ژنتیکی مستعد باشند دیده میشود.
6- کیست: گاهی یکی دو کیست در محل گیرنده دیده می شود که اکثرا خود به خود خوب می شوند وگاهی نیاز به درمان مثل درناژ و آنتی بیوتیک موضعی دارند.
7- نورالژی: اگر یک عصب با سایز متوسط مثل عصب اکسی پیتال در حین برداشتن نوار پشت سر آسیب ببیند منجربه ایجاد بی حسی، احساس قلقلک، احساس فرو رفتن سوزن و گاهی درد و حساسیت بیش از حد پوست در آن قسمت از سر می شود که معمولا طی 4هفته ی اول بهبود می یابد. به ندرت ممکن است نورالژی طولانی تر شود ولی همه موارد نهایتا طی چند ماه بهبود می یابند.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان بزرگمهر اول هشت بهشت غربی، مجتمع فدک، واحد 401
تلفن : 32665291 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیاپلیکیشن دکترسهیلاطاهریوبسایت کلینیک یاسخدمات مطبگالریلیست موضوعی مقالاتلیپوماتیکهایفوتراپیپیوند موفیلرهامزوتراپیمراقبت های پوستمراقبت های موسیگار و عوارض پوستیزگیل تناسلی و درمانبیماری های منتقله جنسیهمه چیز درباره رنگ موواریس و درمانکاربرد های بوتاکسدرماپندانستنیهای کوتاه اما مفیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانخدمات ویژهلیزرها