دکتر سهیلا طاهری

متخصص پوست و مو


کلینیک یاس

آدرس مطب

همه چیز درباره رنگ مو - قسمت اول

رنگ مو و رنگ کردن مو
رنگ کردن موها از زمان فراعنه مصر در بین زنان مرسوم بوده و برای پوشاندن موهای سفید خود از آن استفاده می کردند. تمایل به استفاده از رنگ مو در 50 سال اخیر افزایش عجیبی پیدا کرده و در حال حاضر بسیاری از مردان هم موهای خود را رنگ می کنند ( البته نه فقط به منظور پوشاندن موهای سفید بلکه جهت تنوع و تغییر رنگ مو ) میزان نفوذ رنگ به مو به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله پایه رنگ، اندازه مولکول های رنگ و میزان رطوبت مو در زمان استفاده از رنگ. موفق ترین رنگ ها مولکول های کوچکی دارند.

رنگ موها به سه گروه عمده تقسیم می شوند :
رنگ های گیاهی ، متالیک ( فلزی ) و رنگ های سنتتیک.

رنگ های گیاهی :
از زمان های قدیم استفاده می شده است. مشهورترین آن ها هم حنا است که فقط کوتیکول ( لایه خارجی ساقه مو ) را رنگ می کند و رنگ قرمز به مو می دهد. البته ترکیب آن با مواد دیگر مثل ایندیگو می تواند رنگ زرد یا آبی- مشکی ایجاد کند. روناس و پوست گردو هم جزء رنگ های گیاهی هستند. این رنگ ها به اندازه رنگ های شیمیایی به مو آسیب وارد نمی کنند ولی تنوع رنگ آن ها بسیار محدود است و مورد دلخواه افراد جوان نیست. اما در افراد حساس به رنگ های سنتتیک جایگزین مناسبی هستند.

رنگ های متالیک :
به طور سنتی برای موهای مردان استفاده می شود. تغییرات رنگ با استفاده از این رنگ ها به طور تدریجی اتفاق می افتد و فوری نیست. این دسته نمک های فلزی هستند که در اثر واکنش با کراتین سطح مو به اکسید یا سولفید تبدیل شده و سطح مو را می پوشانند. ظاهر متالیک مات به مو می دهند و استفاده مکرر از آن ها منجر به آسیب مو و شکننده شدن آن می شود. استات سرب رنگ قهوه ای سیاه به مو می دهد. نیترات نقره رنگ سبز مشکی ایجاد می کند و ترکیب آن با مس، کبالت و نیکل می تواند رنگ خاکستری یا مشکی ایجاد کند. این رنگ ها با این که به سطح مو می چسبند ولی قابل جدا کردن نیستند و فقط با چیدن موها از بین می روند.

رنگ های سنتتیک :
در طی هفتاد سال گذشته مورد استفاده قرار گرفته اند رنگ طبیعی تری ایجاد می کنند و تنوع فراوان باعث اقبال عمومی به آن ها شده است.در قسمت بعدی در مورد انواع رنگ های سنتیک و عوارض آن ها صحبت می کنیم.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان بزرگمهر اول هشت بهشت غربی، مجتمع فدک، واحد 401
تلفن : 32665291 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیاپلیکیشن دکترسهیلاطاهریوبسایت کلینیک یاسخدمات مطبگالریلیست موضوعی مقالاتلیپوماتیکهایفوتراپیپیوند موفیلرهامزوتراپیمراقبت های پوستمراقبت های موسیگار و عوارض پوستیزگیل تناسلی و درمانبیماری های منتقله جنسیهمه چیز درباره رنگ موواریس و درمانکاربرد های بوتاکسدرماپندانستنیهای کوتاه اما مفیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانخدمات ویژهلیزرها