دکتر سهیلا طاهری

متخصص پوست و مو


کلینیک یاس

آدرس مطب

نحوه ی صحیح شستن صورت

اگر فکر می کنید شستن صورت کار ساده ای است در اشتباه هستید. شما باید چند نکته در مورد چگونگی شستن صورت به روش صحیح بدانید.یک صابون مناسب پوست شما، اسکراب و یک حوله ی تمیز خشک برای شستشوی صورت مورد نیاز است.شستشوی صورت با یک شوینده ی مناسب، منافذ پوست را تمیز می کند، گرد و غبار روی پوست را از بین می برد و آرایش و چربی های اضافی را حذف می کند. اما در نظر داشته باشید که شستن صورت به تنهایی باعث از بین بردن سلول های مرده پوست نمی شود.

در نظر داشته باشید که پوست قسمتهای مختلف بدن با یکدیگر تفاوت دارد مثلا پوست زیر بغل با پوست گردن و صورت متفاوت است. برای شستشوی صورت از یک شوینده ی ملایم استفاده کنید.با این حال، انتخاب گسترده ای در شوینده های صورت وجود دارد. با توجه به نوع پوستتان - چه چرب، خشک، نرمال و یا مختلط شوینده ی مناسبی انتخاب کنید. برخی از مسائل دیگر از جمله میزان حساسیت پوست در انتخاب شوینده مؤثر است که باید مورد توجه قرار گیرد برای مثال، اگر پوست شما بسیار خشک است حتی آب گرم که پاک کننده ای بی خطر است، می تواند باعث تحریک پوست شما شود.

رعایت این نکات در شستشوی روزانه صورت باعث می شود تا پوست سالم و درخشانی داشته باشید :
1- قبل از شستشوی صورت، موهای خود را ببندید زیرا موها خود باعث انتقال آلودگی به پوست صورت می شوند.

2- دست های خود را بشویید: در طول روز دستان شما با سطوح مختلفی که حاوی باکتری ها، خاک، چربی ها و آلودگی ها در تماس است که تمام این آلودگی ها را به پوست صورت خود انتقال می دهید. بنابراین برای جلوگیری از بروز آکنه و جوش، باید مرتب دست های خود را بشویید.

3- قبل از شستشوی صورت آرایش خود را پاک کنید.

4- صورت خود را با آب ولرم بشویید ولی از آب داغ استفاده نکنید چون باعث قرمزی پوست و حتی پاره شدن مویرگ ها می شود . آب ولرم باعث می شود منافذ پوستتان باز شده و و به طور عمقی تری تمیز شوند. در این مرحله از آب سرد استفاده نکنید. پوست خود را خشک نکنید.

5- از یک شوینده یا صابون ملایم استفاده کنید. کف ایجاد شده در دستتان با انگشتان آرام و ملایم و به صورت دایره ای روی پوست خود ماساژ دهید. اگر صورت شما جوش دارد دقت کنید که ماساژ پوست را آرام انجام دهید چون سایش زیاد پوست باعث بدتر شدن آکنه و آسیب دیدن پوست می شود.

6- از لیف های مخصوص صورت می توانید استفاده کنید. با این کار کثیفی و باقیمانده ی آرایش روی پوستتان به خوبی پاک می شود و در حقیقت نوعی لایه برداری نیز انجام داده اید. دقت کنید خط رویش مو، گردن، دوطرف بینی راهم به خوبی بشویید.

7-اسکراب صورت (اختیاری) : اسکراب صورت که حاوی دانه های کوچکی است که در برداشتن سلول های مرده ی پوست کمک می کند.

8- در آخر صورت خود را با آب سرد بشویید این کار باعث بسته شدن منافذ پوست می شود و سپس پوست خود را با یک حوله ی تمیز نرم خشک کنید. از آب بسیار سرد استفاده نکنید زیرا ممکن است پوست شما را تحریک کند.

همچنین به این نکات توجه کنید :
- حتما صورت خود را بعد از صابون زدن به خوبی آب کشی کنید چون ذرات صابون در منافذ پوست باقیمانده و باعث خشک شدن پوست می شود.

- نیازی به شستشوی بیش از حد صورت نیست . شستن صورت دو بار در روز - صبح و شب - کافی است. اما اگر صورت شما فوق العاده چرب است، بعد از ظهر نیز صورت خود را شستشو دهید. برای جلوگیری از بروز آکنه همیشه صورت خود را بعد از ورزش بشویید. اما برای پوست های حساس یا بسیار خشک، یک بار شستشو در روز کافی است.

- با حوله پوست خود را مالش ندهید. صورت خود را با حوله نرم تمیز به آرامی خشک کنید.
- برای شستشوی پوست های حساس و دارای آکنه، از شوینده های ملایم فاقد عطر استفاده کنید زیرا شوینده های معطر خود باعث تحریک پوست می شوند.
- برای شستشوی صورت فقط از شوینده های مخصوص صورت استفاده کنید.

- از مرطوب کننده ی مناسب پوست خود استفاده کنید. اگر پوست شما جوش دارد، از مرطوب کننده فاقد چربی استفاده کنید. هنگامی که از منزل خارج می شوید از مرطوب کننده با SPF 15 یا 30 استفاده کنید.

- قبل از شستن صورت خود، آرایش خود را پاک کنید. برای تمیز کردن پوست صورت از یک تمیز کننده ی خوب استفاده کنید، مخصوصا در اطراف چشم و بینی خود را با دقت بیشتری بشویید.

- از تونر بر پایه الکل استفاده نکنید، زیرا چربی های طبیعی پوست را از بین می برد. تونرهای ملایم برای پوست مناسب است و سطح pH پوست را متعادل می کند، اما اگر شما از پاک کننده ی مناسب صورت استفاده می کنید، نیازی به استفاده از تونر ندارید.

-اطمینان حاصل کنید که پاک کننده ای که استفاده می کنید معطر نیست. اگر پوست خشکی دارید، از پاک کننده های آب رسان حاوی گلیسیرین و یا شی باتر استفاده کنید. در صورتی که پوست شما چرب باشد، از فوم شستشو استفاده کنید.
نکات فوق در مورد چگونگی شستشوی پوست را به کار ببرید تا پوستی زیبا داشته باشید.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان بزرگمهر اول هشت بهشت غربی، مجتمع فدک، واحد 401
تلفن : 32665291 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیاپلیکیشن دکترسهیلاطاهریوبسایت کلینیک یاسخدمات مطبگالریلیست موضوعی مقالاتلیپوماتیکهایفوتراپیپیوند موفیلرهامزوتراپیمراقبت های پوستمراقبت های موسیگار و عوارض پوستیزگیل تناسلی و درمانبیماری های منتقله جنسیهمه چیز درباره رنگ موواریس و درمانکاربرد های بوتاکسدرماپندانستنیهای کوتاه اما مفیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانخدمات ویژهلیزرها