دکتر سهیلا طاهری

متخصص پوست و مو


کلینیک یاس

آدرس مطب

بیماری های معده چه اثری بر پوست دارند ؟

پوست آینه تمام نمای بدن انسان است و بیماری های تمام ارگان های بدن تظاهراتی در پوست ایجاد می کنند که گاهی اوقات این علائم پوستی کلید تشخیصی بیماری های اصلی می باشد.گاهی علائم پوستی ماه ها و حتی سال ها قبل از علائم بیماری اصلی ایجاد می شوند و فقط با تجربه و دقت پزشک معالج می توانند به تشخیص بیماری زمینه ای منجر شوند. مثل جوش ها و زخم های پوستی به نام پیودرماگانگرنوزوم که گاهی سال ها قبل از بیماری کرون یا کولیت ایجاد می شود و در برخورد با هر بیمار مبتلا به پیودرماگانگرنوزوم حتما باید بررسی روده انجام شود.

درد شکمی :
وجود درد شکمی و بثورات پوستی همزمان چند بیماری مهم دستگاه گوارش را مطرح می کند مثل پورفیری یا تب روده ای و وسکولیت و آنژیوم های ارثی و ....

بیماری های مری و معده :
مشکلات مری و معده ممکن است با ضایعات پوستی همراه باشد. فقر آهن ناشی از خونریزی های مری یا معده باعث ایجاد ناخن های قاشقی، زبان صاف و التهاب گوشه های دهان می شود. سرطان های مری و معده هم گاهی منجر به ضایعات پوستی و مخاطی می شوند. سرطان مری و معده گاهی با التهاب انتهای انگشتان و تخریب ناخن ها همراه است. کارسینوم معده گاهی منجر به تیره و ضخیم شدن پوست چین های بدن مثل گردن و زیر بغل می شود.

در مقابل بیماری های پوست ممکن است با درگیری مری و معده همراه شود. مثلا بیماری های تاولی پوست گاهی بر حلق و مری و معده اثر می گذارند. مثل بیماری های تاولی مادرزادی که گاهی با اسکار و تنگی مری همراه هستند یا بیماری پمفیگوئید که گاهی باعث تنگی مری می شود. بیماری اسکلرودرمی گاهی دستگاه گوارش را هم درگیر می کند و منجر به برگشت محتویات معده به مری و دهان ( رفلاکس ) و اختلال حرکات دستگاه گوارش و تنگی مری می شود. هلیکوباکترپیلوری ( میکروب معده ) در بعضی بیماری های پوستی مثل کهیر ، رزاسه ، ریزش موی سکه ای ، درماتیت و خارش مزمن دخیل شناخته شده است.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان بزرگمهر اول هشت بهشت غربی، مجتمع فدک، واحد 401
تلفن : 32665291 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیاپلیکیشن دکترسهیلاطاهریوبسایت کلینیک یاسخدمات مطبگالریلیست موضوعی مقالاتلیپوماتیکهایفوتراپیپیوند موفیلرهامزوتراپیمراقبت های پوستمراقبت های موسیگار و عوارض پوستیزگیل تناسلی و درمانبیماری های منتقله جنسیهمه چیز درباره رنگ موواریس و درمانکاربرد های بوتاکسدرماپندانستنیهای کوتاه اما مفیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانخدمات ویژهلیزرها