دکتر سهیلا طاهری

متخصص پوست و مو


کلینیک یاس

آدرس مطب

بیماری های پوستی شایع در سیگاری ها

از بیماری های شایع پوستی که رابطه زیادی با استعمال دخانیات دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد :
1 ) پسوریازیس ( بیماری صدف ) :
در سیگاری ها شایع تر و شدیدتر است. پسوریازیس به صورت ضایعات برجسته و پوسته پوسته دیده می شود و بیماری وابسته به سیستم ایمنی می باشد. سیگار با تأثیر بر سیستم ایمنی احتمال ابتلا به پسوریازیس را زیاد می کند. نیکوتین موجود در سیگار به سلول های ایمنی متصل شده و کارکرد آن ها را مختل می کند و همین امر منجر به تقسیم بیش از حد سلول های پوستی و ایجاد ضایعات پسوریازیس می شود.

2 ) هیدرادنیت سوپوراتیوا :
بیماری پوستی است که آبسه ها و توده های عفونی و مترشحه زیر پوست ایجاد می شود. محل شایع آن زیر بغل و زیر پستان ها و ناحیه کشاله ران می باشد. نیکوتین سیگار با افزایش تولید ماده شیمیایی استیل کولین در اطراف پیازهای مو منجر به بسته شدن مجرای پیاز مو و ایجاد آبسه در آن می شود. این بیماری در سیگاری ها شایع تر است.

3 ) لوپوس پوستی ( DLE ) :
احتمال ایجاد لوپوس پوستی در سیگاری ها ده برابر بیشتر از افراد عادی است. در این بیماری ضایعات قرمز پوسته دار در نواحی در معرض پوست مثل صورت و گوش ها ایجاد می شود. این بیماری نیز وابسته به سیستم ایمنی است و اثرات نیکوتین بر سیستم ایمنی بدن منجر به تشدید این بیماری در سیگاری ها می شود. در واقع ثابت شده است که درمان های لوپوس پوستی در سیگاری ها اثر کمتری دارد و درمان این افراد مشکل تر است.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان بزرگمهر اول هشت بهشت غربی، مجتمع فدک، واحد 401
تلفن : 32665291 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیاپلیکیشن دکترسهیلاطاهریوبسایت کلینیک یاسخدمات مطبگالریلیست موضوعی مقالاتلیپوماتیکهایفوتراپیپیوند موفیلرهامزوتراپیمراقبت های پوستمراقبت های موسیگار و عوارض پوستیزگیل تناسلی و درمانبیماری های منتقله جنسیهمه چیز درباره رنگ موواریس و درمانکاربرد های بوتاکسدرماپندانستنیهای کوتاه اما مفیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانخدمات ویژهلیزرها