دکتر سهیلا طاهری

متخصص پوست و مو


کلینیک یاس

آدرس مطب

ضد آفتاب و حفاظت پوست

امروزه اطلاعات عمومی جامعه در مورد نقش اشعه ماوراء بنفش در روند پیری، حساسیت به نور وسرطان های پوست افزایش یافته است و اهمیت حفاظت پوست از اشعه ماوراء بنفش در مراقبت روزانه قابل انکار نیست. از طرف دیگر استفاده از سولاریوم و برنزه کردن مستقیم زیر نور آفتاب هم طرفداران خود را دارد که با توجه به خطرات پر شمار آن توصیه نمی شود. لذا استفاده از ضد آفتاب ها بسیار لازم و ضروری می باشد.ضد آفتاب ها حاوی مواد شیمیایی زیادی هستند. بنزن ها و زینک اکسید بهترین ترکیب ضد آفتاب در فراورده های با طیف اثر وسیع هستند که هم علیه UVA و هم علیه UVB حفاظت ایجاد می کنند. تیتانیوم اکسید علیه طول موج های کوتاهتر حفاظت ایجاد می کند ولی در طول موج های بالای 360 نانومتر چندان مؤثر نیست. زینک اکسید و تینانیوم اکسید عمدتا ضدآفتاب فیزیکی محسوب می شوند و به جای جذب اشعه ماوراء بنفش با برگرداندن اشعه از سطح پوست عمل می کنند.

آنچه باید درباره SPF بدانید
SPF عبارتی است که روی تمام فرآورده های ضدآفتاب دیده می شود.SPF نشان دهنده قدرت ضدآفتاب در جلوگیری از قرمزی ناشی از نور است. در واقع اولین علامت آسیب ناشی از اشعه ماوراء بنفش قرمز شدن پوست است. عددSPF متناسب با زمانی است که طول می کشد تا در پوست فردی که ضدآفتاب را مصرف کرده قرمزی ایجاد شود.هر چه عددSPF بیشتر باشد یعنی حفاظت بیشتر و طولانی تر است. مجموعا پوست های روشن به SPF 30 یا بالاتر نیاز دارند اما در پوست های تیره با SPF 15 نیز حفاظت کافی ایجاد می شود. در واقع افزایش SPF در فرآورده های تجاری به قیمت افزودن مواد شیمیایی بیشتر به دست می آید که این خود احتمال ایجاد واکنش های آلرژیک و تحریکی بعد از مصرف این فرآورده ها را افزایش می دهد. به علاوه هر چه SPF بیشتر باشد احتمال ساخت ویتامین D در پوست که به طور طبیعی با تماس با اشعه UVB انجام می شودنیز کم می شود.با این وجود SPF بالای 30 قابل توصیه است که علت آن هم مربوط به مصرف نادرست ضدآفتاب توسط اکثر افراد است.

روش صحیح مصرف ضدآفتاب
اکثر مردم مقدار کافی از ضدآفتاب را در هر بار استفاده نمی کنند، به علاوه دفعات استفاده را نیز رعایت نمی کنند. یک بند انگشت از ضد آفتاب برای کل صورت کافی است به شرطی که هر 3-2 ساعت یا بعد از شنا کردن یا تعریق زیاد مصرف آن تکرار شود.برای کل بدن حدود یک اونس (30 گرم) ضدآفتاب کافی است. ضدآفتاب حتما باید حدود 30-15 دقیقه قبل از خروج از منزل استفاده شود تا زمان کافی برای نفوذ ضد آفتاب به لایه ی عمقی پوست وجود داشته باشد. جاهایی از بدن مثل گوش ها، پشت گردن، پشت دست ها و بازوها و نواحی طاس سر فراموش نشود.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان بزرگمهر اول هشت بهشت غربی، مجتمع فدک، واحد 401
تلفن : 32665291 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیاپلیکیشن دکترسهیلاطاهریوبسایت کلینیک یاسخدمات مطبگالریلیست موضوعی مقالاتلیپوماتیکهایفوتراپیپیوند موفیلرهامزوتراپیمراقبت های پوستمراقبت های موسیگار و عوارض پوستیزگیل تناسلی و درمانبیماری های منتقله جنسیهمه چیز درباره رنگ موواریس و درمانکاربرد های بوتاکسدرماپندانستنیهای کوتاه اما مفیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانخدمات ویژهلیزرها