دکتر سهیلا طاهری

متخصص پوست و مو


کلینیک یاس

آدرس مطب

بهترین ویتامین ها برای پوست

مراقبت از پوست یکی از بخش های اساسی رژیم سلامت می باشد. برای داشتن پوستی سالم تا حد ممکن در معرض مستقیم اشعه خورشید نباشید مگر آنکه از ضدآفتاب مناسب استفاده کرده اید. البته حدود 15-10 دقیقه قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای تولید ویتامین D توصیه می شود. ویتامین D همراه با ویتامین A، C، B،E و K از ویتامین های ضروری برای سلامت پوست شما می باشد.

ویتامین D
کارکرد اصلی ویتامین D مربوط به جذب کلسیم است اما اثرات مفید آن محدود به سلامت استخوان نمی شود. ویتامین D همچنین برای درمان پسوریازیس موثر است.

ویتامین A
ویتامین A مانع از ایجاد چروک بر روی پوست می شود. همچنین برای درمان چروک ها، شب ها قبل از خواب از کرم رتینوئید استفاده کنید. توصیه می شود بعضی از سبزیجات مثل سیب زمینی، کاهو و هویج که حاوی مقدار زیادی ویتامین A هستند به رژیم غذاییتان اضافه کنید.

ویتامین C
ویتامین C در مراقبت های پوستی به علت داشتن خواص آنتی اکسیدانی و اهمیت آن در سنتز کلاژن کاربرد زیادی دارد. همچنین مصرف ویتامین C باعث تأثیر بیشتر ضدآفتاب ها می شود. ویتامین C در کاهش آسیب سلولی و کمک به بهبود روند زخم های بدن نقش مهمی دارد. همچنین ویتامین C در سنتز کلاژن طبیعی بدن مؤثر است و می تواند علائم پیری را به تعویق اندازد. این ویتامین به بهبود پوست آسیب دیده کمک می کند و در برخی موارد، ویتامین C باعث بهبود آسیب های پوستی و کاهش چین و چروک می شود.

ویتامین B
ویتامین B کمپلکس در غذاهایی مانند آرد جو، برنج، تخممرغ و موز یافت میشود. ویتامین B حاوی بیوتین است که ماده اصلی تشکیل دهنده ناخنها، پوست و سلولهای مو است. ویتامین Bبرای پوست و مو بسیار مفید است و کمبود آن میتواند باعث درماتیت و ریزش مو شود. کرمهای حاوی ویتامینهای گروه B، باعث آبرسانی و درخشش پوست و از بین رفتن التهاب های پوستی می شود.

ویتامین E
ویتامین E مانند ویتامین C، نیز نقش مهمی در مراقبت از پوست دارد همچنین ویتامین E در محافظت از پوست در برابر آسیب های نور خورشید بسیار مؤثر است. ترکیب ویتامین E و ویتامین C از پوست در برابر اشعه خورشید محافظت می کند همچنین ویتامین E باعث بهبود التهاب های پوستی نیز می شود.

ویتامین K
ویتامین K که در اکثر کرم های پوستی یافت می شود و به درمان بسیاری از بیماری های پوستی کمک می کند. پزشکان از کرم های حاوی ویتامین K در بیمارانی که تحت جراحی قرار گرفته اند استفاده می کنند چون ویتامین K در انعقاد خون نقش دارد. تجویز آن بعد از عمل جراحی باعث بهبود سریعتر کبودی ها می شود. کرم های حاوی ویتامین K در درمان استریا ، اسکار و حلقه های سیاه دور چشم هم کاربرد دارد.با مشاوره با متخصص پوست می توانید از مکمل های ویتامین برای تأمین ویتامین های مورد نیاز بدن خود استفاده کنید.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان بزرگمهر اول هشت بهشت غربی، مجتمع فدک، واحد 401
تلفن : 32665291 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیلیست موضوعی مقالاتخدمات مطبخدمات ویژهلیزرهالیپوماتیکهایفوتراپیپیوند موفیلرهامزوتراپیمراقبت های پوستمراقبت های موسیگار و عوارض پوستیزگیل تناسلی و درمانبیماری های منتقله جنسیهمه چیز درباره رنگ موواریس و درمانکاربرد های بوتاکسدرماپندانستنیهای کوتاه اما مفیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانگالریسایتهای دیگر