دکتر سهیلا طاهری

متخصص پوست و مو


مونالیزا

کلینیک یاس

آدرس مطب

با پوست خشک چه کنیم ؟

معمولا تقسیم بندی انواع پوست ها به این صورت است: خشک، چرب، نرمال و مختلط. دهیدراسیون یا از دست دادن رطوبت یک حالت شایع است که ممکن است تمام انواع پوست را درگیر کند. برای برطرف کردن مشکل دهیدراسیون باید در قدم اول بدانیم زیر سطح پوست چه اتفاقی می افتد تا بتوانیم درمان مناسب را انتخاب کنیم. لایه شاخی پوست به یک دیوار آجری و محافظ تشبیه می شود که پوست را علیه عوامل خارجی حفاظت می کنند. ویژگی کلیدی پوست سالم توانایی آن برای جذب و نگهداری رطوبت است.

کورنئوسیت ها که آجرهای این دیواره می باشند سلول هایی هستند که حاوی پروتئین ها و عوامل مرطوب کننده طبیعی هستند و رطوبت را به سمت خود می کشند. چربی ها که محافظ این دیواره هستند از سرامید و اسیدهای چرب و کلسترول تشکیل شده اند که روغن های طبیعی هستند که کورنئوسیت ها را احاطه کرده اند و در واقع قابلیت نفوذپذیری پوست را تنظیم می کنند و رطوبت را به دام می اندازند و پوست را لغزنده و لطیف می کنند.پوست وقتی خشک می شود که مواد تشکیل دهنده سطح آن آسیب دیده باشد و لایه خارجی آجری و محافظ مختل شده و ترمیم نشده باشد.

پوست های مسن معمولا به دلیل کاهش تولید روغن های طبیعی خشک می شوند. عواملی مثل افزایش سن، ژنتیک، بیماری ها و استرس ممکن است باعث از بین رفتن فاکتورهای مرطوب کننده و چربی پوست شده و منجر به خشکی شوند. این خشکی با از بین رفتن لایه حفاظتی پوست منجر به دهیدراسیون بیشتر و از دست رفتن آب پوست می شود.پوست چرب در اثر فعالیت زیاد غدد سبابه ایجاد می شود که عواملی مثل ژنتیک، تغییرات هورمونی، مصرف زیاد فرآورده های چرب، تغییرات فصلی، داروها و استرس در ایجاد آن نقش دارند. پوست چرب مستعد ایجاد آکنه است ااما باید توجه داشت شستشوی بیش از حد یا لایه برداری زیاد پوست باعث از بین رفتن چربی های محافظ پوست می شوند و منجر به دهیدراسیون خواهد شد.

پوست دهیدراته، تولید بیش از حد چربی برای جبران فقدان رطوبت انجام خواهد داد و این باعث اشتباه در تشخیص پوست های دهیدراته به عنوان پوست چرب می شود. چه پوست خشک باشد و چه چرب، آسیب لایه ی حفاظتی باعث می شوند که پوست نتواند رطوبت را را در حد نرمال حفظ کند حتی اگر آب کافی در دسترس باشد مثل ریختن آب در یک لیوان کاغذی سوراخ.

درمان این مشکل دو مرحله دارد :
1- بهبود خشکی با استفاده از ملکول های دوستدار آب که به آب متصل می شوند.
2- پیشگیری از خشکی بیشتر با فراورده هایی که آب را داخل پوست حفظ کرده و پوست را از عوامل خارجی حفاظت کنند.
اگر این لایه محافظ ترمیم نشود پوست قابلیت کشسانی خود را از دست می دهند و چروک، ترک، قرمزی و پوسته ریزی پیدا خواهد کرد. به علاوه تولید و تکامل طبیعی کورنئوسیت ها در لایه های عمقی پوست مختل می شود که باعث بدتر شدن خشکی پوست و ایجاد سیکل معیوب خشکی و خارش می شود.

پوست خشک به چه چیزی نیاز دارد :
آب ماده حیاتی است که پوست انسان هم نیاز ویژه ای به آن دارد. پوست سالم و مرطوب حدودا از 70-60 درصد آب و 10-2 درصد چربی تشکیل شده است. بنابراین کلید حفظ نقش حفاظتی پوست تامین رطوبت و چربی در ساختار پوست است. تعادل آب و چربی برای حفظ ساختار، قابلیت کشسانی و سلامت پوست ضروری است. وقتی با خشکی و دهیدراسیون پوست روبه رومی شویم شاید ساده ترین کار استفاده از مقادیر زیاد کرم های چرب و غلیظ باشد. اما استفاده از مقادیر زیاد روغن و واکس بر روی پوست از نفوذ رطوبت موجود در هوا به پوست جلوگیری می کند و دهیدراسیون پوست را تشدید می کند. حتما باید ابتدا رطوبت به پوست رسانده شود و سپس از کرم های پوشاننده استفاده شود.برای درمان پوست های دهیدراته باید از فراورده هایی که رطوبت به پوست می رسانند و کمک به حفظ آن رطوبت می کنند و یک تعادل چربی آب سالم در پوست ایجاد می کنند استفاده شود.


آدرس مطب : اصفهان، خیابان بزرگمهر اول هشت بهشت غربی، مجتمع فدک، واحد 401
تلفن : 32665291 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیلیست موضوعی مقالاتخدمات مطبخدمات ویژهلیزرهالیپوماتیکهایفوتراپیپیوند موفیلرهامزوتراپیمراقبت های پوستمراقبت های موسیگار و عوارض پوستیزگیل تناسلی و درمانبیماری های منتقله جنسیهمه چیز درباره رنگ موواریس و درمانکاربرد های بوتاکسدرماپندانستنیهای کوتاه اما مفیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانگالریسایتهای دیگر